Felis felicis

8. července 2015 v 2:05 | Lina Dee |  Myšlenky
Nedávno jsem se probírala významy jmen a krom jiného jsem se dostala k pěknému jménu Felix. Nejen, že se mi líbí jména s "x" (pokud budu mít jednou syna,, bude to Maxmilian), ale Felix je poměrně vzácné a přitom velmi hezké jméno. Rozhodně zní líp, volat na dítě Felixi, než Hugo nebo jinak šíleně. Tím se ale dostávám k tématu jmen, a ty chci sepříst jindy.

Zaujala mne ale podoba mezi jménem Felix a latinským názvem pro kočky felis. Felix znamená šťastný, nebo přímo šťastlivec. Když se podívám na ty naše roztomilé požitkáře, jak se vyvalují na po obýváku a mhouří oči, obávám se, že ta podobnost nebude jen tak. Vždyť až na dobu, kdy byly kočky pronásledovány coby pravé ruce čarodějnic, se vždycky měly tak, jak si zasloužily - šťastně. Ve starém Egyptě byly uctívany, coby božská stvoření. Kočičí bohyně Bastet také byla hlavním důvodem, proč jsem se dříve o Egypt zajímala. Pak dlouhá a dlouhá staletí po boku člověka, který, i když už kočku neuctíval, pořád si jí vážil jako zdatného lovce myší, škůdců, kteří dokázali zpustošit úrodu, vybílit sklady a roznášely řadu nemocí.

Trénovanější kočky ve městech si troufly i na krysy a potkany roznášející černou smrt - mor.

Nikdo neví, proč kočičí šťastné období muselo na nějakou dobu skončit. Snad to bylo pro přílišnou eleganci, drápy schované v packách nebo oči svítící ve tmě. Kočka se v očích fanatiků stala ďábelským stvořením, a když ženy bylinkářky končily na popravištích, byly s nimi upáleny, utopeny a jinak zlikvidovány i jejich kočky. Naštěstí doba tmářů skončila a šťastné kočky na lidi nezanevřely. Dál stráží naše domovy a dodávají jim svými kožíšky útulnost. Vždyť bílý svetr ozdobený kočičími chlupy dává každému vědět, že jeho majitel má dobré srdce a bydlí u své kočky. Ona mu dovolí ji krmit a s láskou o ni pečovat a za to ho odměňuje tím, že se podělí o štěstí, co má skoro ve jméně.

Bohužel i v dnešní době jsou kočky, které nemají štěstí a nikoho neubytovávají. Proto, jestli ještě nebydlíte u kočky a chybí vám ten správný pocit štěstí, neváhejte to napravit. Depozita a útulky jsou plné krásných, milých a osamělých domácích.

A nezapomeňte, dokud si pamatujete, kolik koček máte doma, je to ještě málo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama