Windows 10 - první dojmy

3. srpna 2015 v 2:45 | Lina Dee |  Recenze
Přiznám se, že patřím mezi ty, kteří jakmile se objeví něco nového, musí to mít. Když před lety vycházely sedmičky, hned jsem instalovala betaverzi, abych se pokochala těmi novinkami. I když to není tak úplně pravda. Osmičky mě nějak minuly ani jsem je nechtěla. Ale desítky, dlouho slibovaný kočkopes mezi sedmičkami a osmičkami… tomu jsem nemohla odolat.
Jsem člověk, který výraznou část života tráví s myší v ruce. Už od dětství jsem se vrtala v počítačích, které mi donesl náš rodinný přítel, a díky o něco vzdělanějšímu kamarádovi se s nimi učila. Někdy to byla vyloženě metoda pokus omyl, třeba když jsem si kdysi u své stařičké 386 smazala systém…

Je to už hodně let a dneska si troufám říci, že se v počítačích vyznám. Železo, ze kterého píšu, jsem si postavila sama z komponent porůznu kupovaných na internetu, řešila jsem chod i kompatibilitu, a všechno se mi podařilo. Inu, vyloženě ženské zájmy, já vím. Když vlezu na facebooku do skupiny s PC poradnou, kluci mi pak píšou, jestli jsem opravdu ženská a chtějí se seznámit. Ajťaček po světě asi moc neběhá.

Ale zpět k desítkám. Přišel 29. červenec a já už od půlnoci čekala aktualizaci. A aktualizace nic. Vyčetla jsem v hlubinách internetu, že mají vycházet v šest ráno. A ani ráno nic. Nakonec se na FB objevil link na stažení instalační aplikace přímo od MS. Takže jsem to sosla a aktualizovala. Trvalo to sakumprásk asi tři čtvrtě hodiny, možná o něco málo méně a nainstalovalo by to i průměrně inteligentní kotě. Pár vtipných hlášek a voilá, úvodní obrazovka. Vzhled se mi líbil, a ač jsem nebyla zvyklá na dlaždice, v nabídce Start jim to vyloženě sluší. Systém je navíc svižný a graficky pěkný i přes moderní ostré hrany. Hranatý koš mě v myšlenkách vrátil do Win98. Občas se mi ale stávalo, že při operacích, kde byla očekávaná rychlost, docházelo k mírným prodlevám. Přičítala jsem to tomu, že nebyla provedená čistá instalace, ale upgrade. Protože jednou aktivovaný systém už aktivovaný zůstane, stáhla jsem instalátor na flashku a po dvou dnech provedla čistou instalaci. Tak nějak pro klid duše. Musela jsem několikrát dát, že opravdu teď nechci zadávat product key, na konci jsem se přihlásila do svého MS účtu, a pravda, systém zůstal aktivovaný.


Díky tomu, že se desítky chystaly skoro rok, má většina výrobců HW aktualizované ovladače i pro tento systém, zároveň si ale desítky poradí s některými ovladači i na osmičky a sedmičky.

Start od zapnutí po úplné naběhnutí včetně netu, zvládáme za 15s, což mi přijde opravdu luxusní (může za to ale hlavně můj SSD)
Jediné, co mě zklamalo, je Edge, prohlížeč, který má nahradit Explorer (instalace ale obsahuje oba Edge i IE11, takže zastánci klasiky si přijdou na své) Edge mi přijde těžkopádný, bez možnosti si ho nastavit takříkajíc na ruku. Nastavením se člověk musí proklikat a některé položky nejsou zcela jasné, co znamenají.

Až na ten Edge (používám dále Chrome), jsem ale spokojená. MS má prý takový pěkný zvyk, že každý druhý systém je povedený. Vypadá to, že ani tentokrát nezklamali a zůstali věrní pověsti, která o nich koluje. Více ukáže čas, asi bude potřeba ještě mnoho aktualizací, možná nějaký ten service pack, ale na to, jak čerstvý to je systém, šlape opravdu hezky.
Pro představu, na čem funguje:
MB: Asus P5Q3
CPU: Intel q9300 přetaktovaný na 3,2GHz
GPU: GTX 660
RAM: 8GB
SSD kingston HyperX 250GB
HDD WD green 2TB
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama