Co ano, a co už ne

12. září 2015 v 1:42 | Lina Dee |  Myšlenky
Po masivním úspěchu článku Jak jsem se stala vlastizrádcem, mi napsala kamarádka, jestli bych nezpracovala ještě jedno téma. Je jím vysílání pořadu Planeta YÓ na dětské televizi ČT:D 7. 9. 2015. Tenhle pořad sklidil velmi ostrou kritiku z řad odpůrců imigrantů, protože ti to viděli jako pokus o vymývání mozečků ubohých dětí. To že doma děti dnes a denně slyší, jak je nutné imigranty postřílet, potápět jejich lodě a vymýtit je, jistě vymývání mozku není.

Ale teď vážně. Ten pořad je typickým příkladem toho, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Jako dobrý úmysl vidím to, že Česká televize chtěla v dětech vzbudit jakýsi pocit solidarity, ale na druhou stranu si myslím, že bez poučení rodiče si děti Planetu YÓ a uprchlickou krizi vůbec nespojí. Místo toho tím dali další zbraň do ruky těm odpůrcům, kteří tvrdí, že naše zem byla prodána a je odsouzena k záhubě.

Je samozřejmé, že pokud rodič posadí dítě k televizi, a ta zastoupí jeho edukační úlohu v životě dítěte, je to špatně. Pak má ratolest opravdu pouze jednostranně podané téma, které s největší pravděpodobností ani nepochopí. Zapomene ho a dospěláci se akorát budou čílit, že život není fér, že televize vymývá dětem mozky.

A kde byli oni, když to televize dělala? Ne aby si se svým synkem nebo dcerkou sedli a popovídali si, že nic není černobílé, že pomáhat by se sice mělo, ale všeho s mírou, a že Planeta YÓ není nafukovací a všichni uprchlíci z Planety NÉ, se sem nevejdou, že mnohem lepší by bylo pomoci jim přemoct monstra na planetě NÉ, aby mohli být uprchlíci tam, kde jsou doma, místo toho píšou po internetech o tom jak by všechny imigranty zabili, litují, že jich v babišokamionu nezemřelo víc, šíří neověřené zprávy z "informačních " serverů které nikdo nezná a šíři hysterii, kterou stejně přenesou i na to dítě, déčko nedéčko.

Česká televize na to šla cestou míru. Prakticky jenom řekla, že je dobré si pomáhat. Když od nás houfně utíkali lidé v 68. tak cílové země si taky řekly, že je dobré si pomáhat. Nakonec to přece nemusí být vůbec vztažené k uprchlíkům, ale kdyby každý dostal pomoc, a tu pomoc pak předal dál, bylo by to fajn. Ne nebylo, bylo by to dokonalé. Jenže dokonalost, bohužel není a dlouho nebude, tudíž se ten pořad stejně zařadí tam, kam vlastně pořád patří. Mezi pohádky. Ideově zaměřené, ale pohádky. Spolu s Ivánkem z Domu Pionýrů, dětí z Karlínské číslo pět a mnoha, mnoha dalších, které prostě šířily myšlenku své doby.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lálí Lálí | 12. září 2015 v 9:57 | Reagovat

jak říkáš - cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly...osobně myslím, že to vymývání mozků je, už jen z toho principu, že ukazují jen jednu stranu věci...mně to evokuje scénu z hvězdné pěchöty, jak děti ze školky zašlapujou brouky za velkého povzbuzování paní učitelky.

2 Lina Dee Lina Dee | E-mail | Web | 12. září 2015 v 10:30 | Reagovat

[1]: Jasně, ale od toho rozmělňování vlivu televize je tu, nebo měl by být, rodič. Pak by se snadno mohlo stát, že děti budou mít nejen jednostranný pohled na svět, ale také budou věřit, že existují pokémoni, digimoni a včelka Mája.
Na druhou stranu se u pohádek většinou nesetkáváme s ničím jiným, než s černobílostí. Sáhnu li do klasiky - hloupý ale odvážný Honza zabil inteligentního draka, který nechtěl nic jiného, než stravu, aby mohl přežít. Když se nad tím zamyslíme, měl Honza právo zabít bytost, která ho převyšovala intelektem a navíc bojovala pouze za své přežití? Nebylo by bylo lepší s takovým tvorem vyjednávat? A takhle je to se vším. Až moderní doba přináší pohádky, kde zlo není vyložené zlé a dobro může vzejít i ze špatného skutku. Čert ví, co z toho bude, každopádně je mi milejší vést děti k pomoci a solidaritě, než k nenávisti a v tom je ten rozdíl mezi Hvězdnou pěchotou a Planetou Yó

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 12. září 2015 v 15:04 | Reagovat

Tak televize tak jako tak vymývá dětem mozky- tedy, abych se vyjádřila lépe, nenechává je rozvíjet se a děti před obrazovkou televize, počítače či tabletu vše jen pasivně přijímají (a brzy se jim to vykouří z hlavy) a přitom si ničí oči.
Upřímně, je to na rodičích a to, že své děti raději posadí před televizi není chyba toho přístroje, ale jejich, ať se s tím potom tedy vypořádají :D

4 Jana Jana | E-mail | Web | 12. září 2015 v 22:41 | Reagovat

No, jsem ráda za svojí vojenskou mámu - ta si s mou čtyřletou sestrou sedne k televizi a vykládá jí, co to tam je a jak co je a ptá se segry... Takže u nás tomu předejdeme... Ale spíše jsem si u Tvého článku vzpomněla na recenze na Zvonilku a Tvora Netvora (pohádka o vílách pro děti) a to, jak to mnozí rodiče kritizovali a já měla obavu jít se segrou do kina - a nakonec úplně v pohodě film, pokud se člověk o tom s dítětem pobavil - no problem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama