České matky opět zasahují...

16. dubna 2016 v 0:12 | Lina Dee |  Myšlenky
Jsou chvíle, kdy si říkám, že město, ve kterém žiji, snad ani není na planetě Zemi. Nebo není v tomhle desetiletí, ale vrátilo se v čase minimálně o třicet let. Jinak si nedovedu představit, že se najednou na Facebooku objevil happening vyzývající teplické matky, aby napsaly řediteli gymnázia. Proč? Protože chtějí, aby vyloučil jednu ze svých studentek. Čím se provinila? Je Arabka - muslimka. Dovolila si hodně, do školy nosí hidžáb.

Ta žačka se jmenuje Eman Ghaleb a do podvědomí Tepličanů i širšího okolí se dostala díky tomu, že vykročila na nelehkou cestu, rozhodla se otupit hrany, které byly mezi lázeňskými hosty a místními starousedlíky. Se svým otcem, který je pro mě vzorem férového člověka, dali dohromady informační kampaň pro návštěvníky lázní, aby dodržovali noční klid a uklízeli po sobě. Spolu s dalšími Araby, kteří zde žijí, si vzali reflexní vesty a sami šli po návštěvnících uklízet. Proč? Protože chtěli klid a ne rozbroje. I lidé v okolí parku museli uznat, že se po této kampani situace o mnoho zlepšila. Vděk? Hm, jak bychom se jim odvděčili? Mám to! Necháme holku vyloučit ze školy, mohla by naše děti nakazit Islámem. Super, ne?

Občas si myslím, že problém ve většině společnosti je ateismus a s ním spojené dívání se na věřící skrz prsty. To se netýká jen muslimů, ale i křesťanů a pohanů. Když v čistě ateistické společnosti řeknu, že jsem věřící, nezřídka si všimnu, že se postoj lidí ke mně změní. Jako kdyby mě měli za blázna - "Ty tomu jako věříš?" Jo, věřím, mám své bohy a nenechám si je nikým vžít. Paradoxně lidé, kteří mají jakoukoliv víru, jsou si vzájemně schopni vyjít vstříc více, než s ateisty. Více pohrdá ateista křesťanem, než křesťan pohanem.
Moje vlastní zkušenost z fary - římskokatolický farář se mě ptal na aspekty mojí víry. Kdo je mým Bohem atd. Když se dozvěděl, že Odin se pro lidi obětoval, aby získal moudrost v runách, úplně se zatetelil, že tam je společný aspekt s křesťanstvím, kdy se Ježíš obětoval také.
No, abych se vrátila k původnímu tématu. Není to tak zlé. I když jsem propadala letargii a měla chuť změnit adresu, dostala jsem impuls, který mě donutil se zase vzchopit. Ředitel gymnázia mě potěšil, protože prohlásil, že je naprosto nemyslitelné, aby žákyni, která díky svým aktivitám získala i pochvalu, vyloučil na základě několika dopisů, které stejně rozpoutal jeden hlas, a ostatní se toho chytli. Lidi, obzvláště ti, kteří méně myslí, jsou dosti stádní skot. Zaráží mě a znepokojuje ta věc, že někdo vyvěsí na FB výzvu a další už jdou a píšou řediteli. Co kdybych dala výzvu, že všichni fašounci a xenofobíčkové mají v rámci svého boje vyskákat z oken. Šli by? Možná by to stálo za zkoušku.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 hogreta hogreta | E-mail | Web | 16. dubna 2016 v 1:07 | Reagovat

:-)

(nějak nevím, co na článek říct, asi není co dodat, prostě jsi to vystihla)

2 Fredy Fredy | Web | 16. dubna 2016 v 3:55 | Reagovat

krásně napsáno jinak taky nevím co dodat a souhlasím s hogretou :-)  ;-)

3 Anna Anna | Web | 16. dubna 2016 v 9:32 | Reagovat

Dnešní lidé ztratili víru a ty, kteří věřící zůstali a nebáli se s tím jít na veřejnost, odsoudili. No a co, že je holka muslim? To je hned zařazena k těm, kteří vybombardovali Paříž nebo Brusel?

Tady je jasná ukázka, jak prohnilý svět je.

PS: Máš naprosto úchvatný design! Velmi se mi líbí :)!

4 chantalumbrella chantalumbrella | Web | 16. dubna 2016 v 10:15 | Reagovat

Když jsem četla článek na novinkách o Eman, tak jsem měla chuť změnit občaství a odstěhovat se odtud, protože je to strašné, co si někteří lidé dokážou dovolit.

Jsem mírumilovná osoba, ale při xenofobních komentářích a nazorech české většiny se mi otvírá kudla v kapse.

Chapu, že lidé se bojí toho, co neznají, ale jakou má logiku to, že vyhodí slušnou studentku ze školy kvůli kusu látky na hlavě, protože údajně reprezentuje ten krvelačný Islám!
Nepochopím... Slečna nikomu nic neudělala...

5 hedd hedd | Web | 16. dubna 2016 v 11:04 | Reagovat

Vystihlas to naprosto přesně.. Nechápu naši zabedněnost.

6 s s | Web | 16. dubna 2016 v 11:41 | Reagovat

Kéž by bylo víc lidí, jako jsi ty. Každodenní život a názory některých lidí mě přesvědčují o opaku.

7 Anita Barrasa Anita Barrasa | E-mail | Web | 16. dubna 2016 v 14:46 | Reagovat

Bohužel to takhle nejspíš zůstane, protože lidé prosazují určité typy a muslimové a jiní věřící do nich nespadají, takže sem nepatří. To, že udělali i dobré věci, se nepřijímá. Kéž by lidé otevřeli oči.

8 Anna Anna | Web | 16. dubna 2016 v 18:55 | Reagovat

Já jsem ateistka (odpadlík od křesťanství) a proti lidem, kteří v něco věří, nic nemám, dokud jejich víra nezačne kompletně přebírat kontrolu nad jejich životy i postoji jak vůči sobě, vůči druhým, tak i celému fungování světa a společnosti. Nemohlo by mi to být víc jedno. Byla jsem tedy upřímně zhnusená, když jsem tu zprávu četla. Z toho nadpisu, který na mě vykouknul na seznamu, to skoro až vypadalo, že slečna udělala něco hrozného (jako například nabádání k zavedení šaríe, s čímž jsem u pár zdejších muslimů taky osobně setkala a při vzpomínce na to mi doteď naskakuje husí kůže; navíc přes veškerý svůj fundamentalismus to byli pacifisté, což je na jednu stranu fajn, ale ostatní by mohli díky tomu lehko nabýt dojmu, že jsou vlastně naprosto fajn bezproblémoví lidé, pokud by se jich nezeptali na určité věci), ale jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že o jejím vyloučení se píše jen proto, že pár lidem vadí, že je to muslimka. Zrovna na gymnasiu se může setkat s různými lidmi, mezi nimiž jsou většinou daleko liberálnější lidé, než jsou naši drazí "ustaraní občané", takže by se o sobě mohli navzájem něco dovědět a dojít k porozumění, ale ne - někomu je i takto fungující koexistence trnem v oku. Nejsem naivní hippísačka, která slepě věří, že každý je ve své podstatě bezelstné jehně, ale kdykoliv poslouchám "slušné Čechy", mám chuť sbalit se a emigrovat.

9 myší královna myší královna | Web | 16. dubna 2016 v 19:01 | Reagovat

Nemyslím si, že problémem je ateismus. Problémem je nedostatek empatie a neschopnost diskuze. Neschopnost připustit si, že život není černobílej, že i lidi, kteří spolu nesouhlasí, se spolu můžou bavit a můžou se bavit slušně. Nepřipustí, že každý člověk na světě má jinou životní zkušenost. Oni stále sází na to, že my - mladí - nemáme dost zkušeností, ačkoli na rozdíl od nich se mezi muslimy pohybujeme (třeba ve velkoměstech), považujeme za normální na věc nahlížet z více stran, hledat si informace a ptát se. Tudíž je tu podle mě problém jinde: v naší totalitní minulosti.

10 Lálí Lálí | 16. dubna 2016 v 22:41 | Reagovat

Já jsem xenofob, co si budeme nalhávat. V obecné rovině vidím tyhle věci spíš černě než růžově. Jsem odpadlík od křesťanství a pohan k tomu. Moji křesťanští přátelé se mnou přestali komunikovat ze dne na den, když jsem řekla, že se necítím na to, abych se nechala pokřtít. To, že se ze mně stal pohan se už ani nedozvěděli, ale vlastně jsem se k tomu dostala díky jejich postoji, takže ano, měla bych být za to vděčná :)
Takže- globalizovat? Jde o přístup. Jsou muslimové, kteří fungují a normálně žijí. Několik let jsem žila a pracovala v areálu, kde měl maročan autodílnu (modří už vědí) a nikdy s nimi nebyl nejmenší problém. Jejich ženy chodily normálně oblíkané, děti taky...a co si na sebe brali v pátek do mešity, to už nikoho nezajímalo, to je jejich věc, budou-li si chtít chodit v pyžamu, ...be my guest. Zaměstnávala jsem svého času holčinu, která byla muslimka - polovinou rodem (otec muslim) a polovičkou přivdaná a několik let tam kdesi i žila.Večernice dosvědčí, že holka chodila úplně normálně, makala za čtyři a nebyl problém. Ostatně ona měla jedny z nejrozumnějších přístupů, co jsem kdy slyšela- má s manželem dceru ve střídavé péči - a překvapivě jim to i funguje. Rodině otce řekla zcela jednoznačně- chraň vás sám bůh ji zahalovat. jestli bude chtít sama, tak prosim, ale v žádným případě ji do toho nikdo nebudete nutit. A holčina chodila, řekněme, evropsky. Že nenosila kraťasy ? A co jako?
Myslím, že šátek do školy nepatří- a klidně si na mě plivněte. Ne, pokud chodí do veřejné školy u nás. Úplně stejně bych  se podivovala nad jarmulkou a nepovažovala bych ji do veřejjné školy za šťastný  nápad. Hřebík, který vyčnívá, dostane kladivem, říká japonské přísloví - a děti uměj být HODNĚ ZLÝ. A je jen několik variant, co se stane se šikanovaným dítětem - jedno se zatvrdí a bude z něj machr. Druhý se uzavře do sebe a bude bázlivé, další to holt nějak přežije a bude se na to snažit zapomenout...a další vezme pak spravedlnost do svých rukou. Je to dvousečný, osobně si myslím, že navzdory tomu všemu, co holčina dělá- do školy by to nosit nemusela. Doma, v mešitě...ať si chodí v čem chce.
V době na gymplu jsme měly dvě holčiny- uprchly v devadesátých letech před válkou z Afghánistánu společně s rodinou. Ano, obě muslimky, ale nepoznal bys nic. Chodily na tělák, normálně se učily, chodily na biologii a do menzy na oběd. Že si nedaly vepřový? tak nedaly. Že jednou za rok přinesly omluvenku "konec ramadánu" nobody cares...Jde o přístup. pokud mi nikdo netlačí svou víru, nemám potřebu se bránit. Ve chvíli, kdy cestu do pekel dláždím dobrým úmyslem - a jako v německu začnu plošně ve školách rušit jídla s vepřovým, zákládám si na průser.
Známý má v práci nově syřana - ten odmítá mluvit s jejich asistentkou- která to skoro vše ve firmě řídí (resp- bez ní by firma nefungovala), protože je žena. píše jí jednoslovné, nebo pouze příkazové e-maily a ona může dělat jediné- ignoruje je s tím, že pokud něco chce, má přijít, kde má stůl, ví.

Eman je rozhodně šikovná, velká poklona, ale stojím si za dvěma věcmi - ad a- šátek nepovažuji za symbol náboženství, ale pouze ženské podřízenosti muži a jako takový do školy nepatří; ad b- čím víc s tím budou vystupovat na veřejnosti, tlačit fotky zahalené holčičky apod- tím větší vlnu nevole zvednou a to bez ohledu na její zásluhy.

11 Lálí Lálí | 16. dubna 2016 v 22:45 | Reagovat

omlouvám se za tapetu jako kráva, ale cítila jsem potřebu se vyjádřit.

12 Lina Dee Lina Dee | E-mail | Web | 16. dubna 2016 v 22:53 | Reagovat

[11]: V pohodě, to, co píšeš má hlavu a patu. Označuješ se ale za xenofoba a tím si myslím, že nejsi, Aspoň ne tak, jak v dnešní době tohle slovo chápu. Přijde mi, že v tomhle přistupuješ k věci zhruba stejně jako já - žít a nechat žít, nemontovat se do nikoho, dokud se on nezačne montovat do mne.
Německo na to jde špatně, to víme už dávno. Protože pokud už někdo někam přesídlí, měl by se on v rámci možností přizpůsobit. Idálně tak, aby mohl ještě zůstat sám sebou, ale u všech Bohů, ne že se bude celá země přizpůsobovat jemu. 8-O

13 Mariella Mariella | E-mail | Web | 17. dubna 2016 v 18:54 | Reagovat

Jsem ateistka, a abych byla upřímná, proti věřícím skutečně nic nemám. Je tedy pravda, že často s nimi příliš dobře nevycházím - máme rozdílné pohledy na život a na svět, ale to ani nemusí souviset s vírou, že ano.
To, že do školy chodí někdo s jinou vírou mi nevadí. Ani jiné rasy, u nás na gymplu zase máme Afričany a naprosto v pohodě. Jediné, co by mi vadilo, je to, že nosí hidžáb. V naší zemi má být školství - pokud se nejedná přímo o církevní školy - nestranné, co se týče náboženství. Jistě, někdo asi bude nosit křížek, což o to, ale nevěřím, že teplické gymnázium nebude mít ve svém školním řádu něco o tom, že se nesmí nosit pokrývky hlavy, což je v našem kulturním prostředí poněkud neslušné. Něco takového by mě jako studentku asi vedlo k tomu, abych přišla do školy s cedníkem na hlavě, obrátila se na pastafarianismus a tvrdila, že ten cedník spadá do mé víry a že mě brání před Létajícím špagetovým monstrem.
Ale ani to není nic proti té dotyčné - spíše proti systému, který něco umožňuje, ale něco ne, což mi přijde krajně nefér.

14 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 17. dubna 2016 v 21:21 | Reagovat

Když jsem si o tomto povídala s kamarádkou, která spolu se sestrou studovala na teplickém gymnáziu, prohlásila, že toto nemůže mít na svědomí někdo z rodičů, nýbrž někdo zvenčí, kdo se za rodiče pouze vydává. Že i když tam chodila, měli tam děti muslimského vyznání a nikdo ani neceknul už jen z důvodu, že v Teplicích jsou místní na soužití s arabskou komunitou zvyklí. každopádně ať už to inicioval kdokoliv, pan ředitel má mojí poklonu. Ono se to společnosti asi zatím nezdá, ale tyto pokusy nemají daleko ke třicátému osmému a vyhnání židovských dětí ze škol, což je alarmující a nevěstí to nic dobrého.

Co se týče vnímání náboženství na naší malinké škole, vypadá to, že už nám chybí opravdu jen nějaký pastafarián, aneb máme i Židovku hlásící se ke své tradici i muslimku (ta tedy šátek nenosí), takže mi o zimním slunovratu prošla omluvenka na náboženské důvody a jeden z profesorů křesťanského vyznání si o tom se mnou rád povídá. :-)

[13]: Ve školním řádu bývá standardně, že mají studenti chodit slušně a čistě upraveni. Dívky si obecně ve společnosti, v místnosti mohou nechávat pokrývky hlavy, neb se oficiálně jedná o módní doplněk, u pánů to je bráno jako neslušné - což je samo o sobě dost zavádějící a je tu jakási pozitivní diskriminace pro dámy, jejíž kořeny bych viděla v historií protkaném obecném pravidlu, že žena se bez pokrývky hlavy neobejde, ať už je "pod čepcem" oficiálně, či ještě není.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama